Współpraca została nawiązana
Współpraca została nawiązana PDF Drukuj
Czwartek, 02 Luty 2012 19:37

Współpraca została nawiązana
W styczniu dyrektor Szpitala Powiatowego w Wołominie Robert Mazur był gościem radnych Gminy Strachówka. Na sesję rady dyrektora Szpitala zaprosili: przewodnicząca RG Barbara Rosa oraz wójt Piotr Orzechowski.

Dyr. Mazur najpierw przedstawił swoją drogę zawodową, po czym przybliżył radnym plany działalności oraz rozwoju Szpitala Powiatowego. - Będę kładł nacisk na rozwój tych oddziałów, które mają najlepszą renomę. Myślę, że najbardziej znany oddział wołomińskiego Szpitala to Oddział Ginekologiczno-Położniczy, który w najbliższym czasie wraz z Oddziałem Neonatologicznym otrzyma wyższy, drugi poziom referencyjny, uprawniający do wykonywania bardziej skomplikowanych, a co za tym idzie, lepiej płatnych procedur medycznych. Mamy w Szpitalu takie oddziały, które świetnie funkcjonują, przyjmują coraz więcej pacjentów, a jednocześnie wymagają generalnego remontu ? mam tutaj na myśli neurologię, pediatrię i okulistykę. Jednak najważniejszą inwestycją, którą chciałbym zacząć w tym roku, jest budowa Stacji Dializ. Mamy w wołomińskim Szpitalu znakomitych nefrologów, dlatego budowa Stacji Dializ byłaby podstawą do stworzenia w naszym powiecie ośrodka nefrologicznego na wysokim poziomie.

Dyr. Robert Mazur nadmienił także o konieczności zakupu sprzętu medycznego. Bo choć Szpital Powiatowy jest przyzwoicie wyposażony, to sprzęt zakupiony kilka lat temu należy wymienić na bardziej nowoczesny. - Chciałbym w tym roku wyposażyć pracownię endoskopową w sprzęt m.in. do gastroskopii i kolonoskopii, bardzo ważny w diagnozowaniu i wczesnej profilaktyce, także chorób nowotworowych.

Podsumowując swoje wystąpienie, dyrektor Szpitala podkreślił, że we wszystkich gminach powiatu wołomińskiego rozmawia z radnymi, burmistrzami i wójtami, przy czym prosi o jedno ? o pomoc w zakupie sprzętu medycznego. - Założyłem sobie, że w tym roku pozyskam około 400 tysięcy złotych.Jest to możliwe, bo wszystkie gminy deklarują pomoc, czują odpowiedzialność za funkcjonowanie Szpitala Powiatowego. Dlatego proszę, aby Wasze serca były otwarte na potrzeby naszego Szpitala. Wójt Strachówki Piotr Orzechowski przypomniał, że w poprzednich latach żaden apel Szpitala nie pozostał bez odpowiedzi. - Ale teraz jesteśmy rozdarci: Szpital Powiatowy mamy w Wołominie, pogotowie wiezie nas do szpitala w Węgrowie, a ośrodek zdrowia podlega władzom w Mińsku Mazowieckim ? tłumaczył wójt, wyrażając jednocześnie nadzieję, że radni nie pozostaną obojętni na apel i przeznaczą środki na zakup sprzętu do Szpitala Powiatowego.

Także radni skarżyli się na utrudnienia spowodowane niedawnymi zmianami w funkcjonowaniu pogotowia. Otóż po tym, jak w lipcu 2011 r. wojewoda mazowieckie zmienił rejon działania pogotowia, powiat wołomiński został w tym zakresie podzielony i do chorych z dwóch gmin: Strachówki i Jadowa przyjeżdża pogotowie z Węgrowa, po czym rzecz jasna wiezie pacjentów do węgrowskiego szpitala. Mieszkańcom Strachówki niezbyt się takie podróżowanie do obcych szpitali podoba, tym bardziej, że do Wołomina mają 25 kilometrów, natomiast odległość od szpitala w Węgrowie wynosi aż 40 kilometrów przy braku jakiejkolwiek komunikacji publicznej. I choć mieszkańcy gminy są bardziej związani z wołomińskim Szpitalem, w przypadku pogotowia, które wiezie w drugim kierunku, niewiele można zmienić.

Dyr. Robert Mazur odpowiadał na pytania radnych, wyjaśniał wszelkie wątpliwości i wszystko wskazuje na to, że trwała współpraca między Gminą Strachówka a Szpitalem Powiatowym została nawiązana.
A.B.