Otwarcie Oddziału Neonatologii PDF Drukuj Email
Piątek, 16 Marzec 2012 13:48

Oddział Neonatologiczny Szpitala Powiatowego w Wołominie może już przyjmować najmłodszych pacjentów. 14 marca 2012 r. ? ta data zapoczątkowała nowy rozdział w działalności dwóch oddziałów: wspomnianego Neonatologicznego oraz nierozłącznie związanego z nim Oddziału Położniczo-Ginekologicznego. Uroczystość w wołomińskim szpitalu zgromadziła osobistości ze świata medycznego oraz samorządowego. Obecni byli m.in. prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka ? Wojewódzki Konsultant ds. Neonatologii, prof. Mirosław Wielgoś ? Wojewódzki Konsultant ds. Położnictwa i Ginekologii, Piotr Uściński ? starosta wołomiński, Marek Szafrański ? członek Zarządu Powiatu Wołomińskiego, Dorota Jagodzińska ? naczelnik Wydziału Zdrowia Starostwa, Adam Kopczyński ? przewodniczący Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Rady Powiatu Wołomińskiego, Robert Roguski ? burmistrz Miasta Kobyłka. Gminę Wołomin reprezentowali: burmistrz Ryszard Madziar, przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Dutkiewicz i wiceprzewodniczący Krzysztof Wytrykus oraz Leszek Czarzasty ? dyrektor SK Banku w Wołominie. Miło nam było gościć także Konrada Jaworskiego z firmy ?Dutchmed?, dr Krystynę Dziadkiewicz ? sekretarza Komitetu Stowarzyszenia Upowszechniania Karmienia Piersią oraz Marka Krupińskiego ? dyrektora UNICEF Polska.

Gości przywitał dyrektor Szpitala Robert Mazur, oddając następnie głos ks. Piotrowi Krasuskiemu, kapelanowi wołomińskiej placówki. Przed poświęceniem oddziału ks. Piotr wypowiedział słowa, które na długo pozostaną w pamięci: - Ten nowy oddział jest wielką oznaką miłości i troski o najmniejszych, bezbronnych pacjentów.

Każdemu otwarciu towarzyszy przecięcie wstęgi. 14 marca wstęgę przecinali: starosta wołomiński Piotr Uściński, burmistrz Wołomina Ryszard Madziar, burmistrz Kobyłki Robert Roguski oraz gospodarze: ordynator Oddziału Neonatologicznego Elżbieta Kołodziejczyk, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Ryszard Stańczak i dyrektor Robert Mazur.

A dlaczego wstęgę przecinali burmistrzowie dwóch gmin powiatu? Otóż Gmina Wołomina i Miasto Kobyłka jako pierwsze wsparły modernizowany Oddział Neonatologiczny i współfinansowały zakup aparatury medycznej. Obecność przedstawicieli Wołomina i Kobyłki na uroczystym otwarciu oddziału to efekt dobrej współpracy, która ? miejmy nadzieję ? będzie trwała jak najdłużej.

Starosta wołomiński Piotr Uściński dziękując wszystkim pracownikom Szpitala - dyrektorowi, ordynatorom, lekarzom i pielęgniarkom wręczył na ręce gospodyni oddziału dr Elżbiety Kołodziejczak bukiet kwiatów.  - Udało się spełnić wszystkie wymagania i warunki, i dzięki temu przejść na wyższy poziom referencyjny. Jesteśmy z tego dumni, gdyż szpital wołomiński jest jednym  z niewielu  szpitali powiatowych, który może pochwalić się takim oddziałem ? powiedział Piotr Uściński. ? Miejmy jednak  nadzieję, że ten sprzęt i nowoczesne wyposażenie będzie jak najrzadziej wykorzystywany, gdyż dzieci będą się rodziły zdrowe ? zakończył starosta.

Burmistrz Wołomina Ryszard Madziar dodał:
- Na oddział będą trafiały dzieci w pierwszych minutach, godzinach po narodzinach.  Już  nie będzie potrzeby korzystania z innych, odległych szpitali - opieka lekarska zostanie im zapewniona tu, na miejscu, w powiecie wołomińskim.  To bardzo ważne dla mieszkańców ? powiedział burmistrz.

Prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka - Wojewódzki Konsultant ds. Neonatologii,  na wstępie podziękowała dyrektorowi Szpitala i lokalnym władzom samorządowym.  ? Oddziały noworodkowe z miesiąca na miesiąc pięknieją, są coraz lepiej wyposażone. Chcę pogratulować pozyskania tak dobrej kadry lekarskiej, która jest gwarantem tego, iż  Szpital sprosta zadaniu opieki na najmłodszymi. Oddział położniczy Szpitala Powiatowego w Wołominie  cieszy się dużą popularnością, przyjmujecie dużo porodów. Wierzymy, że mali pacjenci otrzymają tutaj skuteczną  pomoc ? powiedziała prof. Borszewska-Kornacka.

- To bardzo duży sukces Szpitala - drugi stopień referencyjności nie jest powszechny. Ale  to nie tylko większy prestiż  - to przed wszystkim większe możliwości pomagania potrzebującym pacjentom, którzy do tej pory musieli być leczeni w innych placówkach  ? podkreślił  prof. Mirosław Wielgoś - Wojewódzki Konsultant ds. Położnictwa i Ginekologii. Prof. Wielgoś zwrócił też uwagę na znaczącą rolę ordynatora dr. Ryszarda Stańczaka w powodzeniu tego przedsięwzięcia Oddziały noworodkowe z miesiąca na miesiąc pięknieją, są coraz lepiej wyposażone ? słowa prof. Borszewskiej-Kornackiej z powodzeniem można odnieść do wołomińskiego Oddziału Neonatologicznego, który teraz będzie jak najlepiej służył najmłodszym pacjentom.

A.B.