Oddział Neurologiczny z Pododdziałem Udarowym PDF Drukuj

• mgr Lidia Dana

• Irena Jagiełło
  • Hanna Kania

Zakres działalności medycznej i usługowej:

-kompleksowa diagnostyka i leczenie chorób naczyniowych układu nerwowego – Oddział posiada salę intensywnego nadzoru neurologicznego, gdzie są przyjmowani chorzy w ostrej fazie udaru mózgu głównie celem leczenia trombolitycznego oraz chorzy neurologiczni wymagający natychmiastowej diagnostyki, nadzoru i intensywnej terapii.

Oddział wykonuje około 100 tromboliz rocznie, co oznacza, że około 15-20% naszych pacjentów z udarem niedokrwiennym mózgu jest leczonych za pomocą dożylnego wlewu alteplazy ( rtPA);

Współpracujemy z Klinikami Chirurgii Naczyniowej i Neurochirurgii renomowanych szpitali w Warszawie, co umożliwia komplementarne i całkowite zaopatrywanie pacjentów wymagających dalszego leczenia operacyjnego; Ponadto mamy możliwość konsultowania pacjentów interdyscyplinarnych z pełnym panelem specjalistów wszystkich dyscyplin medycznych.

Prowadzimy również diagnostykę i leczenie chorych:
- z pierwotnymi i przerzutowymi guzami układu nerwowego

- z padaczką,
- z ostrymi zespołami bólowymi głowy i kręgosłupa wtórnymi do dyskopatii lub innych patologii w obrębie kanału kręgowego

- z chorobami nerwowo- mięśniowymi.
- z parkinsonizmem i chorobami pozapiramidowymi,
- z zespołami otępiennymi,

-chorobami demielinizacyjnymi
-chorobami infekcyjnymi układu nerwowego

- z krwiakami  pourazowymi
Chorymi opiekuje się wyspecjalizowana kadra lekarska, rehabilitanci, psycholog i logopeda.
Rehabilitacja odbywa się przy łóżku chorego i w sali rehabilitacyjnej oddziału.

Opieka nad pacjentem po wypisie prowadzona jest w przyszpitalnej Poradni Neurologicznej, co umożliwia płynną kontynuację zainicjowanego w trakcie pobytu leczenia i stały nadzór lekarski nad chorym, modyfikację zaleceń i powtarzanie niezbędnych badań diagnostycznych.

Współpracujemy z Oddziałami Rehabilitacji Neurologicznej, co umożliwia nam przesyłanie bezpośrednio ze szpitala lub kierowanie po hospitalizacji chorych wymagających dalszego stacjonarnego usprawniania;

Oddział dysponuje własną  pracownią video EEG, Dopplera (badanie przepływów w tętnicach dogłowowych i wewnątrzczaszkowych), całodobowym dostępem do tomografii komputerowej na miejscu oraz salą rehabilitacyjną. Oddział posiada całodobowy dostęp do pełnego zakresu badań rezonansu magnetycznego (w tym angio- MR).

Oddział posiada wolne miejsca akredytacyjne do specjalizacji w dziedzinie neurologii. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt. Mile widziani lekarze w trakcie rezydentury w zakresie neurologii.

Oddział spełnia standardy Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Udarów Mózgu.

Współpracuje z Polskim Towarzystwem Neurologicznym i Polskim Towarzystwem Udaru Mózgu.