Co roku w Polsce, ale i na świecie, wzrasta liczba chorych na osteoporozę. Choroba ta została uznana przez Światową Organizacje Zdrowia (WHO) za chorobę cywilizacyjną.

W przebiegu osteoporozy dochodzi do zmniejszenia się gęstości mineralnej kości i zaburzeń ich mikroarchitektury, prowadzących w konsekwencji do wzmożonej łamliwości szkieletu i zwiększonego ryzyka występowania złamań. Choroba ta jest postrzegana jako choroba kobiet, tymczasem dotyka także mężczyzn. Nie bez powodu nazywana jest dyskretnym złodziejem kości, który przez wiele lat nie dając żadnych objawów okrada szkielet z odłożonych tam zasobów wapnia. W momencie gdy okazuje się, że kość jest już tak osłabiona, że nie może podołać działaniu normalnych nacisków, zaczynają się pojawiać objawy choroby, dochodzi do złamania.

25 października 2018 roku na podstawie umowy zawartej pomiędzy Powiatem Wołomińskim a Szpitalem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie odbyła się akcja  profilaktyczna, w ramach której wykonane zostały badania gęstości kości w kierunku osteoporozy. Badania skierowane były do kobiet po 40 roku życia i mężczyzn po 60 roku życia. Łącznie wykonano 106 takich badań z czego u 84 kobiet i 22 mężczyzn. Badani pacjenci mogli w tym samym dniu skorzystać z konsultacji lekarskiej.

W badaniach uczestniczyli mieszkańcy gmin: Wołomina, Kobyłki, Zielonki, Tłuszcza, Radzymina, Klembowa, Zagościńca, Ossowa, Ząbek, Marek i Poświętnego