4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Choroby nowotworowe, uznawane za WHO za jedną z najważniejszych chorób cywilizacyjnych, są dziś główną przyczyną śmierci na świecie. Z kolei w Polsce nowotwory złośliwe to drugi powód zgonów. I chociaż współczesna medycyna poczyniła ogromne postępy w walce z rakiem, to najważniejsza w leczeniu nadal pozostaje… profilaktyka. To jak żyjemy, w jaki sposób się odżywiamy i czy regularnie kontrolujemy stan naszego zdrowia, wpływa bezpośrednio na zmniejszenie lub zwiększenie ryzyka zachorowania na nowotwór.

Oto 5 rad, które pomogą zachować zdrowie:

1. Badaj się regularnie
Raz w roku warto wykonywać podstawowe badania profilaktyczne, takie jak morfologia, OB, stężenie glukozy we krwi, lipidogram czy ogólne badanie moczu. Kobiety nie powinny zapominać o cytologii i badaniu piersi, a panowie – o wizytach u urologa. Osoby, które na skórze mają wiele znamion i pieprzyków, powinny regularnie odwiedzać dermatologa.
Dzięki systematycznej kontroli stanu organizmu lekarz, jeśli pojawią się jakieś nieprawidłowości, będzie mógł szybko zlecić kolejne badania lub wdrożyć odpowiednie leczenie.
Na terenie Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy znajdują się Przychodnie Specjalistyczne,
w których można zapisać się do lekarza i uzyskać niezbędną pomoc. Więcej informacji:
http://szpitalwolomin.pl/przychodnia/

2. Zadbaj o jadłospis
Zdrowa dieta powinna być przede wszystkim urozmaicona, pełna warzyw (w tym strączkowych), owoców, produktów pełnoziarnistych i ryb. Postaraj się wyeliminować z codziennego jadłospisu słodycze i słone przekąski, a ilość czerwonego mięsa i wędlin znacznie ograniczyć.
Na terenie Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy działa Poradnia Dietetyczna.

W 2016 roku Instytut Żywności i Żywienia opracował nową Piramidę Zdrowego Żywienia
i Aktywności Fizycznej. Znajdziesz ją na: https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/piramida-zdrowego-zywienia-i-aktywnosci-fizycznej-dla-osob-doroslych.

3. Kontroluj wagę
Nawet zdrowych produktów nie powinno się jeść w nadmiarze. Nadwaga, a tym bardziej otyłość są jednymi z przyczyn rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych, w tym raka. Jeśli chcesz sprawdzić, czy twoja waga jest prawidłowa oblicz swój BMI – wzory znajdziesz w internecie. Zmierz też obwód w talii – dla mężczyzn optymalna wielkość to 94 cm, dla kobiet – 80 cm.

4. Włącz aktywność fizyczną do planu dnia
Nie musisz wcale spędzać wielu godzin pocąc się na siłowni. Wystarczy szybki spacer pół godziny dziennie, godzinna jazda na rowerze lub pływanie. Wybierz taką aktywność, która będzie sprawiała Ci przyjemność. Wolisz ćwiczyć w klubie sportowym lub fitness? Rób to przynajmniej trzy razy w tygodniu.

5. Zrezygnuj z używek
Palenie papierosów i picie alkoholu ma zdecydowanie negatywny wpływ na zdrowie
i funkcjonowanie organizmu. Eksperci uważają, że dym papierosowy większa ryzyko rozwoju wielu nowotworów, m.in. raka płuc, gardła, krtani, jamy ustnej, trzustki, pęcherza moczowego, wątroby, nerki, szyjki macicy oraz białaczki. Podobnie jak alkohol. Który dodatkowo obciąża wątrobę oraz trzustkę. Dlatego postaraj się ograniczyć, a najlepiej całkowicie zrezygnować z używek.