6 urodziny Powiatowej Szkoły Rodzenia w Szpitalu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie 2014-2020

Powiatowa Szkoła Rodzenia rozpoczęła swoją działalność na terenie Szpitala Powiatowego w Wołominie (obecnie Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy) w dniu 11 lutego 2014 roku
na mocy umowy zawartej pomiędzy Starostwem a Szpitalem w Wołominie w ramach Programu Polityki Prorodzinnej w Powiecie Wołomińskim ,,TAKrodzina.pl” i działa do dnia dzisiejszego ciesząc się ogromnym zainteresowaniem.
Dotychczas z zajęć skorzystało 1416 par. Uczestnikami zajęć byli mieszkańcy gmin Powiatu Wołomińskiego: Wołomin (459), Kobyłka (230), Radzymin (160), Ząbki (155), Marki (114),
Tłuszcz (99) Zielonka (80), Klembów (52), Poświętne (19), Dąbrówka (33), Jadów (12),
Strachówka (3)
Zajęcia początkowo odbywały się w specjalnie do tego zaadoptowanej i wyposażonej sali dydaktycznej. Obecnie odbywają się w przestronnej, wyposażonej w media sali konferencyjnej mieszczącej się w budynku Centrum Dializacyjnego. Na potrzeby wykładów i warsztatów przygotowywane są specjalne materiały dydaktyczne, lalki-noworodki, stanowiska pielęgnacyjne
z wyposażeniem, materace i piłki do zajęć fizjoterapeutycznych, materiały zużywalne oraz środki pielęgnacyjne.

W zajęciach biorą udział ciężarne panie, spełniające warunki wynikające z założeń programu, które zapisywały się na zajęcia telefonicznie lub osobiście. W zajęciach można uczestniczyć samodzielnie lub z osobą towarzyszącą. Zajęcia odbywają się w małych grupach edukacyjnych liczących do 9 par.

Pełen cykl szkoleniowy składa się z 9 spotkań ( 7 dwugodzinnych i 2 trzygodzinnych), podczas których odbywają się wykłady i ćwiczenia prezentowane i prowadzone przez wykwalifikowany personel medyczny Szpitala, który oprócz umiejętności zawodowych posiada również dodatkowe kwalifikacje zdobyte na kursach, konferencjach i zjazdach naukowych. Wykorzystywane są także materiały udostępniane prze Fundację ,,Rodzić po ludzku”.

Każdy cykl szkoleniowy kończy się rozdaniem okolicznościowych certyfikatów przygotowanych na miejscu, podpisanych przez Starostę Wołomińskiego i Dyrektora Szpitala.

Nasza kadra to pracownicy Oddziału Ginekologiczno – Położniczego, Oddziału Neonatologii i Fizjoterapii:
Koordynator – Małgorzata Rytel-Siłka,
Położne: Elżbieta Gryczka, Krystyna Przybyła, Bogusława Sobiech, Iwona Piórkowska, Marta Kalata,
Pielęgniarka neonatologiczna: Grażyna Powierza,
Fizjoterapeutki: Izabela Jakubowska, Katarzyna Szczepaniak.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w zajęciach Powiatowej Szkoły Rodzenia mogą się kontaktować z panią Małgorzatą Rytel-Siłką pod numerem telefonu 22 763 31 37 w godzinach 10.00 – 14.00 W zajęciach mogą uczestniczyć osoby zamieszkujące Powiat wołomiński i deklarujące chęć odbycia porodu w Szpitalu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie.