Pragniemy z radością poinformować, że Szpital Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie dołączył do programu badań przesiewowych noworodków
w kierunku „Wczesnego wykrywania i zapobiegania podwyższonemu ryzyku cukrzycy typu 1”. To najczęściej występująca choroba metaboliczna u dzieci
i młodzieży. Program realizowany jest we współpracy z Poradnią i Oddziałem Diabetologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM oraz Zakładem Badań Przesiewowych i Diagnostyki Metabolicznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Bezpłatne badanie, realizowane w naszej placówce od początku października, wykonuje się z pobranej już krwi noworodka (potrzebnej także do innych badań przesiewowych). Jego zadaniem jest wykrycie u dziecka predyspozycji genetycznej do zachorowania na cukrzycę typu 1. W Polsce problem ten dotyczy to ok. 10 noworodków na 1000. Nie u wszystkich z nich rozwinie się choroba, ale jeśli tak się zdarzy, zwykle jest ona wykrywana zbyt późno. Początkowo bowiem cukrzyca rozwija się bezobjawowo do momentu aż stan zdrowia dziecka zacznie się gwałtownie pogarszać. W niektórych wypadkach może to nawet zagrażać życiu.

Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna – organizm niszczy własne komórki (tzw. beta) produkujące insulinę, rozpoznając je jako wroga. A insulina jest niezbędna do tego, by dostarczyć organizmowi glukozę – paliwo, bez którego nie może on funkcjonować.

Pierwsze objawy cukrzycy typu 1 pojawiają się u dzieci dopiero wtedy, gdy zniszczonych jest już większość komórek beta. Są to: duże pragnienie, częstsze oddawanie moczu, także w nocy, osłabienie i chudnięcie. Potem dochodzi do tego odwodnienie, ciężki oddech, wymioty, bóle brzucha, a w skrajnych przypadkach – śpiączka cukrzycowa. Dzieci, które chorują na cukrzycę typu 1 muszą do końca życia przyjmować insulinę w zastrzykach.

Dlatego rozpoznanie choroby na tak wczesnym etapie (wyniki znane są w ciągu 6 tygodni od urodzenia) powoduje, że można właściwie od początku monitorować stan malca i wdrożyć konkretne działania profilaktyczne.

Niemowlakom z predyspozycją genetyczną w kierunku cukrzycy typu 1 proponowany jest udział w projekcie SINT1A. Jego celem jest uniknięcie zniszczenia komórek produkujących insulinę u dziecka. Terapia polega na  tym, że przed upływem 6. tygodnia życia zaczyna się podawać niemowlakowi razem z posiłkiem specjalny probiotyk, który ma zatrzymać reakcją autoimmunologiczną organizmu. Decyzję, czy dziecko będzie uczestniczyć w projekcie SINT1A podejmują rodzice po konsultacji z lekarzem w Poradni Diabetologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM. Jeśli nie wyrażą zgody, maluch i tak będzie mógł być konsultowany, a jego stan monitorowany w Poradni Diabetologicznej. Dzięki temu można wcześnie rozpoznać symptomy rozwijającej się choroby.

I jeszcze jedno. Badanie przesiewowe dotyczyć będzie wszystkich noworodków przychodzących na świat w naszym Szpitalu (o ile zgodę na badanie wyrażą rodzice), ale nie znaczy to, że każde otrzyma wynik badania. Lekarz pediatra z Poradni Diabetologicznej WUM skontaktuje się tylko z rodzicami dzieci, u których wykryto zagrożenie cukrzycą typu 1. Oznacza to, że w tym wypadku brak wiadomości, to dobre wiadomości.
Jednak jeśli mimo to rodzice będą się niepokoić, mogą wysłać maila z pytaniem o wynik swojego dziecka na adres: przesiew@przesiew.imid.med.pl.