Od 1 do 7 sierpnia trwa Światowy Tydzień Karmienia Piersią. WHO oraz wszystkie organizacje i środowiska medyczne w Polsce, Europie i na świecie zalecają karmienie dziecka wyłącznie mlekiem mamy do 6. miesiąca życia, a po tym czasie włączenie naturalnego pokarmu do rozszerzającej się diety malca.

Szpital Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie jako SZPITAL PRZYJAZNY DZIECKU przestrzega praw matek karmiących i promuje naturalne karmienie piersią. Robimy to, ponieważ wierzymy, że mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla rozwijającego się niemowlaka. W naszej placówce każda mama może skorzystać z pomocy położnej, która jest przeszkolona w doradztwie laktacyjnym.

Oto 10 najważniejszych powodów, które wyjaśniają dlaczego warto karmić piersią:
1. Mleko mamy zawiera wszystkie niezbędne dziecku składniki odżywcze: białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy (poza witaminą D i K, które należy suplementować zgodnie z zaleceniami lekarza) oraz mikroelementy, kwasy tłuszczowe (w tym nienasycone kwasy tłuszczowe DHA), enzymy, prebiotyki, hormony i czynniki wzrostu.
2. Nieustannie zmienia swój skład zarówno w ciągu dnia, jak i w czasie kolejnych miesięcy, dostosowując się do zmieniających się potrzeb malca.
3. Wspiera rozwój układu odpornościowego dziecka, dzięki zawartości przeciwciał, leukocytów i prebiotyków. Ta mieszka chroni niemowlaka przed infekcjami w pierwszym okresie jego życia.
4. Dzięki nieustannemu rozwojowi wiedzy i medycyny wiemy, że karmienie piersią zmniejsza w poźniejszych latach (także w życiu dorosłym) ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy i otyłości.
5. Dzieci karmione piersią, a więc często przytulane, mające z mamą kontakt “skóra do skóry”, są zwykle spokojniejsze i mniej skłonne do płaczu. W przyszłości lepiej też radzą sobie ze stresem.
6. Naturalny pokarm podawany niemowlakom przez pierwsze miesiące życia wpływa korzystnie na rozwój układu nerwowego, co sprawia, że w wieku szkolnym osiągają one lepsze rezultaty i mają mniej problemów z koncentracją niż ich rówieśnicy karmieni mieszankami mlecznymi.
7. Podawanie mleka mamy wcześniakom zwiększa ich szanse na prawidłowy rozwój, chroni przed infekcjami (w tym przed zapaleniem jelit) i skraca czas przebywania w szpitalu.
8. Mamy karmiące piersią szybciej wracają do formy i gubią zbędne kilogramy nagromadzone podczas ciąży.
9. A także rzadziej chorują na nowotwory piersi, jajników i macicy.
10. I na koniec, co nie jest bez znaczenia w ‘inflacyjnych” czasach: naturalny pokarm to najtańszy sposób żywienia niemowlaka!