Z obserwacji lekarzy i dietetyków wynika, że problem z otyłością i towarzyszącymi jej chorobami narasta. Czas pandemii dodatkowo pogłębił to niepokojące zjawisko. Okazało się też, że osoby z dużą nadwagą są narażone na cięższy przebieg COVID-19. Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia stworzył portal www.diety.nfz.gov.pl  na którym każdy może bezpłatnie pobrać dla siebie indywidualnie opracowany jadłospis według diety DASH.
Dieta DASH uważana jest za jedną z najzdrowszych na świecie, gdyż opiera się o zrównoważony rozkład makroskładników i minerałów przy niewielkich ograniczeniach – wyjaśnia magister Aneta Kosoń, dietetyk i psychoterapeuta pracująca w Poradni Dietetycznej i w Oddziałach Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie. – Jest bogata w owoce, warzywa, ryby i chude mięso, nabiał, nasiona roślin strączkowych, orzechy oraz oleje roślinne. Zmniejsza za to ilość spożywanej soli, cukru, białego pieczywa i czerwonego mięsa oraz ogranicza produkty bogate w nasycone kwasy tłuszczowe. Dzięki temu pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze oraz zapobiega jego rozwojowi, obniża poziom cholesterolu LDL, jeden z czynników rozwoju miażdżycy, zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy typu 2. Kolejną ważną zaletą tej diety jest jej indywidualnie dobrana kaloryczność, co korzystnie wpływa utratę kilogramów – dodaje specjalistka.

Opracowany na portalu www.diety.nfz.gov.pl plan żywieniowy można ściągnąć dla siebie lub dla całej rodziny. Do wyboru jest też wariant DASH dla seniorów oraz wegetariański. Jadłospisy zostały opracowane dla osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 17 lat.

Aby skorzystać z portalu, należy wejść na stronę www.diety.nfz.gov.pl  zarejestrować się, wpisać dane, które określą indywidualne BMI oraz dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Następnie wybieramy plan o odpowiedniej dla nas kaloryczności i otrzymujemy jadłospis na 28 dni z 5 posiłkami na każdy dzień oraz listą zakupów. A wszystko to całkowicie bezpłatnie i bez wychodzenia z domu.

Naprawdę polecamy!