Te szczepionki chronią przed rakiem, więc już dziś zapisz swoje dziecko na szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)! Szczepienia przeciw wirusowi HPV zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom (rak odbytu, sromu, pochwy), które może powodować ten wirus.

Do zakażenia HPV dochodzi głównie przez kontakty seksualne. I to jest ważna informacja w odniesieniu do szczepień. Ponieważ szczepionka ma chronić przed zakażeniem wirusem, szczepienie powinno zostać przeprowadzone w okresie poprzedzającym inicjację seksualną, jeszcze przed potencjalnym kontaktem z HPV. Dlatego szczepienie nastolatków przynosi najwięcej korzyści. Po pierwsze – wyprzedza wtedy ewentualne zakażenie wirusem HPV, a po drugie – badania wykazały, że w tym wieku odpowiedź poszczepienna jest najlepsza.

Szczepionka jest BEZPŁATNA dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. W naszej przychodni dostępna jest szczepionka 9-walentna Gardasil9, a szczepienie ma schemat dwudawkowy. Odstęp pomiędzy dawkami szczepionki wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Zapisy w Przychodni Dziecięcej bądź telefonicznie 22 76 33 200.

Dlaczego warto zaszczepić dziewczynki?

Dlaczego warto zaszczepić chłopców?