Na Oddziale Neonatologii jest już nowy, superwygodny fotel do kangurowania! To fantastyczna wiadomość dla wszystkich mam, które zdecydują się urodzić
w naszym Szpitalu.

Kangurowanie czyli tzw. kontakt „skóra do skóry” (w skrócie zwany SDS) to najlepszy sposób na budowanie z dzieckiem więzi, bliskości, wspieranie jego rozwoju fizycznego
i emocjonalnego. Noworodka kładzie się na klatce piersiowej rodzica i przykrywa go pieluszką lub kocykiem. W tej pozycji może on spędzić nawet kilka godzin.

Zdaniem Kierownik Oddziału Neonatologii, dr Justyny Kulikowskiej-Matłosz, kangurowanie stanowi ważny element terapii noworodków, zwłaszcza tych urodzonych przedwcześnie.
– Dziecko nie tylko się uspokaja, a jego podstawowe funkcje życiowe regulują się, ale ma też szansę skolonizować się prawidłową, korzystną dla rozwoju odporności, florą bakteryjną od matki. Matka odnosi z bliskiego kontaktu z noworodkiem korzyści emocjonalne, które bezpośrednio przekładają się na laktację
– wyjaśnia pani doktor. – Kangurowanie może być stosowane u wszystkich dzieci bezpośrednio po urodzeniu, których stan ogólny na to pozwala. Dotyczy to też wcześniaków przebywających (czasem przez wiele dni lub tygodni) w Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka – dodaje. – I to właśnie w warunkach OITN najbardziej sprawdzają się specjalne fotele, w których rodzic może przyjąć pozycję półleżącą, by maleńkie dziecko, dodatkowo okryte kocem, spało na jego piersi nawet przez 2-3 godziny.

Dobroczynny wpływ kangurowania na zdrowie dziecka i skrócenie, w wypadku wcześniaków, czasu jego hospitalizacji zostały potwierdzone wieloma badaniami prowadzonymi w różnych krajach, stąd coraz większa popularność tej metody.
– Kontakt „skóra do skóry” odbywa się zwykle po porodach fizjologicznych i najczęściej to mama jest „kangurem”.  Ale kangurować może też tata lub zdrowy członek najbliższej rodziny. Przed pandemią koronawirusa rozpoczęłyśmy z Panią Oddziałową działania, aby wprowadzić kangurowanie także po cesarskim cięciu i to nie tylko przez matkę, ale też ojca. – opowiada dr Kulikowska-Matłosz. – Jednak COVID to przerwał… .Chcemy wrócić do tematu tak szybko jak będzie to możliwe, bo na ten moment kangurują w naszym Szpitalu tylko matki – dodaje.

Nowy fotel do kangurowania ufundowała firma Nestle Polska, za co jej z całego serca DZIĘKUJEMY! Stało się to możliwe dzięki staraniom pani Kierownik Neonatologii,
dr Justyny Kulikowskiej-Matłosz oraz Pielęgniarki Oddziałowej Grażyny Powierży i doskonałej współpracy z panią Agnieszką Górką, Doradcą Żywieniowym Nestle Nutrition.