26 września, czyli w ostatnią niedzielę tego miesiąca obchodzimy Światowy Dzień Serca. W naszym kraju na niewydolność mięśnia sercowego cierpi już 1,2 mln rodaków, a choroby układu sercowo-naczyniowego są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. O narastającej po cichu epidemii niewydolności serca mówił podczas konferencji online “Kardiologia 2021” prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Adam Witkowski.
Tymczasem zdrowie serca zależy głównie od nas. To tryb życia, sposób odżywiania się i aktywność w przeważającej mierze i w większości przypadków decydują o problemach z układem krążenia, bądź o ich braku.
Dlatego z okazji nadchodzącego Światowego Dnia Serca zespół Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy przygotował krótki przewodnik po zdrowych nawykach i koniecznych badaniach, które pomogą zachować serce w dobrej formie przez długie lata!
- Ogranicz ilość soli.
Prowadzone od wielu lat badania dowodzą, że jej nadmiar ma bezpośredni związek z wzrostem ciśnienia tętniczego (szkodzi też nerkom i zatrzymuje wodę w organizmie, stąd np. opuchnięcia czy obrzęki). Dzienna norma dla dorosłej osoby nie powinna przekraczać 5 g, co jest odpowiednikiem jednej, niezbyt czubatej łyżeczki do herbaty. Przestrzeganie tej ilości wcale nie jest łatwe, ponieważ sól znajduje się też w większości produktów przetworzonych, które kupujemy w sklepach, np. wędlinach, chlebie czy serze. Jedynym rozwiązaniem jest więc ograniczenie ilości soli, którą dodajemy do potraw podczas przygotowywania posiłków. Dietetycy radzą zastąpić ją aromatycznymi przyprawami, by poprawić smak dań. Po ok. 3 tygodniach nasz smak na „słone” powinien minąć. - Zmień sposób odżywiania się.
Mniej czerwonego mięsa, tłuszczów zwierzęcych, ciast, słodyczy, słodkich, gazowanych napoi, a także potraw smażonych. Więcej warzyw, ryb, białego mięsa, kasz, produktów pełnoziarnistych i owoców. Dzięki temu codzienny jadłospis stanie się bogaty w błonnik pokarmowy, wapń, potas, magnez, witaminy z grupy B, antyoksydanty, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, czyli wszystkie te substancje, których potrzebuje serce. Za najzdrowszą na świecie uważana jest dieta DASH (czyt. dasz), która od lat zajmuje najwyższe miejsca w rankingach przygotowywanych przez dietetyków i lekarzy. Przy czym słowo „dieta” wcale nie oznacza odchudzania, to po prostu zdrowy sposób odżywiania się. Wiedzą o tym także eksperci z Ministerstwa Zdrowia. Na internetowym portalu: nfz.gov.pl każdy może otrzymać dla siebie i swojej rodziny bezpłatny, indywidualnie dopasowany plan żywieniowy DASH z przepisami potraw i spisem składników na każdy dzień tygodnia. - Więcej się ruszaj.
Uważa się, że 150 minut aktywności fizycznej tygodniowo wystarczy, by utrzymać układ sercowo-naczyniowy w dobrej formie. Nie brzmi przerażająco, biorąc pod uwagę, że dziennie to jedynie ok. 22 minut. Co więcej, ten ruch wcale nie musi być intensywny ani wyczynowy (dla osób z problemami krążenia nawet nie powinien). Szybszy marsz, jazda na rowerze, spokojne pływanie, nordic walking, taniec zwiększają wydolność serca, poprawiają krążenie i dotlenienie organizmu. - Wysypiaj się i naucz się relaksować.
Sen ma duży wpływ na nasze serce. Ile powinien trwać? U dorosłej osoby 6-8 godzin (uwaga! większa ilość snu nie działa korzystnie na serce). Taka dawka wypoczynku pomaga obniżyć ciśnienie krwi i zapewnia prawidłowe działanie układu hormonalnego, a ten z kolei korzystnie wpływa na regenerację organizmu i obniżenie poziomu kortyzolu, tzw. hormonu stresu. To ważne, bo stres, obok złego odżywiania się i braku ruchu jest jednym z największych wrogów układu sercowo-naczyniowego. - Badaj się regularnie.
Po 50. roku życia, w wypadku rodzinnego obciążenia chorobami układu krążenia czy dziedziczonej hipercholesterolemii badania powinno się wykonywać raz do roku. Morfologia, poziom ciśnienia tętniczego, badanie moczu czy poziomu cholesterolu to absolutna podstawa. W wypadku zapobiegania chorobom serca i układu krążenia konieczne badania to:
– EKG: sprawdza pracę serca, pomaga zidentyfikować zaburzenia rytmu.
– echo serca: pozwala ocenić budowę i pracę zastawek oraz komór serca, a ponadto zdiagnozować wady i zmiany chorobowe
– próba wysiłkowa: bada pracę serca podczas wysiłku, ułatwia ustalenie przyczyny problemów.
W naszej Przychodni Specjalistycznej działa Poradnia Kardiologiczna, w której można wykonać konieczne badania. Zapisy do niej trwają od poniedziałku do piątku, w godz. 7.00-20.00 pod numerami telefonu: 22 76 33 220 lub 76 33 292.
Dodatkowo Szpital Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie wraz ze Starostwem Powiatowym cyklicznie organizują bezpłatne, profilaktyczne akcje kardiologiczne, o których informujemy na stronie internetowej i FB naszego Szpitala.