Rak jelita grubego — podstępny nowotwór

Na nowotwór jelita grubego zapada rocznie około 18 tys. osób w Polsce i jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Eksperci podkreślają, że nowotwór jelita grubego jest niezwykle podstępny. Może rozwijać się bez objawów nawet przez kilka lat, dlatego tak ważne są badania przesiewowe i wczesne wykrycie choroby.

Kto może skorzystać z programu badań przesiewowych raka jelita grubego?

Program jest dla osób w wieku:

• od 50 do 65 lat,
  • lub od 40 do 49 lat, jeśli u najbliższych krewnych pacjenta, rozpoznano nowotwór jelita grubego.

Na czym polega badanie?

Program przesiewowy obejmuje wykonanie kolonoskopii, w tym:

• pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy;
  • usunięcie polipów wielkości do 15 mm;
  • poddanie badaniu histopatologicznemu wszystkich wycinków i usuniętych polipów;
  • wskazanie konkretnych zaleceń dotyczących leczenia u osób, które wykonały kolonoskopię przesiewową.

Nie obawiaj się kolonoskopii, badanie można wykonać w znieczuleniu!

Kolonoskopia jest precyzyjna i trwa od 15 do 40 minut. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego) lub znieczuleniu ogólnym, dlatego pacjent nie odczuwa dyskomfortu.

Program jest bezpłatny. Nie trzeba mieć skierowania.

Ankieta dla pacjenta
Jak przygotowac się do badania?