Zapisy na badania w Rejestracji  Przychodni Specjalistycznej dla dorosłych

KOLONOSKOPIA – wymagane skierowanie do szpitala (Oddział Chirurgii Ogólnej) lub do Pracowni Endoskopowej, celem wykonania badania.

GASTROSKOPIA – wymagane skierowanie do Pracowni Endoskopowej, celem wykonania badania.

Gastroskopia w ramach NFZ odbywa się w znieczuleniu miejscowym, natomiast kolonoskopia bez znieczulenia. Pacjent ma możliwość wykonania zabiegu ze znieczuleniem (znieczulenie jest odpłatne).

INFORMACJE DLA PACJENTA KOLONOSKOPIA

CO TO JEST KOLONOSKOPIA?

Kolonoskopia jest to badanie, które umożliwia obejrzenie śluzówki jelita grubego. Kolonoskopia jest zwykle wykonywana w szpitalu, w przeznaczonym do tego pokoju zabiegowym. Miękki, giętki instrument grubości palca wskazującego wprowadzany jest przez odbyt do jelita grubego.

W JAKIM CELU WYKONUJE SIĘ KOLONOSKOPIĘ ?

1) jako badanie profilaktyczne raka jelita grubego

2) u pacjentów, którzy mają polipy jelita grubego lub mieli wcześniej usuwane polipy jelita grubego

3) przed lub po niektórych zabiegach chirurgicznych

4) w celu diagnostyki zaburzeń oddawania stolca lub krwawień z odbytu

5) w celu diagnostyki zmian w śluzówce jelita spowodowanych przez choroby zapalne jelita grubego

JAKIE PRZYGOTOWANIE JEST WYMAGANE PRZED BADANIEM ?

Jelito grube musi być dokładnie wyczyszczone ze stolca przed kolonoskopią. Przygotowanie polega na piciu specjalnych preparatów czyszczących jelito grube i diecie płynnej.

Dokładnie stosuj się do zaleceń lekarza. W sytuacji gdy jelito nie jest odpowiednio przygotowane kolonoskopia może stać się niebezpieczna, lub badanie może zostać przełożone. Jeżeli nie jesteś w stanie wypełnić instrukcji dotyczących przygotowania jelita skontaktuj się z lekarzem.

Podczas przygotowania większość leków może być zażywana jak dotychczas. Jednakże należy poinformować lekarza o zażywanych lekach szczególnie jeżeli jest to aspiryna lub insulina.

Czasami w trakcie badania podaje się leki uspokajające więc potrzebna jest osoba która odwiezie Cię do domu po zabiegu. Środki uspakajające mogą upośledzać Twoje ruchy więc nie prowadź samochodu ani innych urządzeń w dniu badania.

CZEGO MOŻNA SIĘ SPODZIEWAĆ PODCZAS KOLONOSKOPII  ?

Zwykle badanie jest dobrze tolerowane przez pacjentów, ale możesz odczuwać parcie, wzdęcia, kolkę podczas wykonywania badania. Badanie jest wykonywane w pozycji na wznak lub na boku. Podczas wprowadzania i wyjmowania instrumentu śluzówka jelita jest dokładnie oglądana przez lekarza. Badanie trwa 15 do 60 minut. W rzadkich przypadkach lekarz nie może uwidocznić całego jelita i zleca wówczas badanie dodatkowe – wlew doodbytniczy lub TK. Jeżeli badanie nie jest tolerowane przez pacjenta wówczas lekarz podaje leki uspokajające lub badanie odbywa się w znieczuleniu anestezjologicznym po odpowiednim przygotowaniu.

CO W PRZYPADKU JEŻELI KOLONSKOPIA WYKAŻE PATOLOGIĘ ?

Jeżeli lekarz podczas badania zauważa podejrzaną okolicę może wykonać biopsję, którą przesyła do badania histopatologicznego. Znajdowane polipy zwykle usuwa się podczas badania. Większość polipów ma charakter łagodny ale określane jest to dopiero po badaniu mikroskopowym. Polipy usuwa się używając koagulacji. Jeżeli jest wiele polipów lub mają one duże rozmiary do ich usunięcia może być wymagane kilka badań kolonoskopowych.
Miejsca krwawienia mogą być zidentyfikowane podczas kolonoskopii i ostrzyknięte specjalnymi preparatami obliterującymi i/lub skoagulowane. Usuwanie polipów jest ważnym elementem zapobiegania rakowi jelita grubego.

PO KOLONOSKOPII

Po badaniu lekarz wyjaśni Ci wyniki. Po badaniu możesz odczuwać wzdęcia i kurcze powodowane przez powietrze wprowadzane do jelita w czasie badania. Uczucie to moja po oddaniu gazów. Po badaniu możesz odżywiać się i powrócić do normalnej aktywności życiowej tego samego dnia. Nie powinieneś prowadzić samochodu lub innych urządzeń w dniu badania jeżeli otrzymałeś środki uspokajające.

Jeżeli otrzymałeś środki uspokajające to pozostaniesz pod obserwacją przez 1-2 godziny. Będziesz potrzebował kogoś kto odwiezie Cię do domu po zabiegu. Jeżeli nie pamiętasz instrukcji które lekarz przekazał Ci po badaniu, skontaktuj się z nim następnego dnia.

Jeżeli podczas badania wykryto polipy, będziesz wymagał/a kontrolnej kolonoskopii. Lekarz poinformuje Cię kiedy powinno się wykonać kontrolne badanie.

JAKIE SĄ POWIKŁANIA BADANIA ?

Kolonoskopia i biopsja są badaniami bezpiecznymi w rękach doświadczonego endoskopisty. Komplikacje są rzadkie, jednakże mogą wystąpić. Należą do nich krwawienie z miejsca biopsji lub polipektomii oraz perforacja jelita. Perforacja może wymagać zabiegu operacyjnego do zaopatrzenia miejsca perforacji. Transfuzje krwi po badaniu kolonoskopowym należą do rzadkości.
Bardzo rzadko występują objawy uboczne po podaniu leków uspokajających. Również w miejscu wkłucia do żyły może powstać bolesne zgrubienie. Do złagodzenia dolegliwości stosuje się ciepły, wilgotny okład na miejsce wkłucia.

W przypadku gdy występują objawy takie jak: ból brzucha, gorączka, dreszcze lub krwawienie z odbytu w ilości większej niż pół szklanki, należy skontaktować się niezwłocznie z lekarzem. Podkrwawiania z odbytu mogą trwać do kilku dni po badaniu.

Informacja dla Pacjenta – Przygotowanie do badania kolonoskopii

ZAPISY DO PRACOWNI ENDOSKOPOWEJ

Czynna w dni robocze w godzinach:
8:00 – 15:00

☎️Telefon:
(22) 76 33 220
(22) 76 33 292
(22) 76 33 294