Kolposkopia to drugie, obok cytologii, najważniejsze badanie ginekologiczne, które służy do diagnostyki zmian chorobowych szyjki macicy, jak również pochwy i sromu. Podczas badania lekarz poddaje obserwacji powierzchnię szyjki macicy, dolną część jej kanału, pochwę oraz srom. To jedna z najlepszych metod rozpoznania stanów chorobowych, pozwalająca na identyfikację miejsc podwyższonego ryzyka wystąpienia nowotworów czy też precyzyjnego pobrania materiału do badania histopatologicznego.

Do wykonania badania wykorzystywany jest specjalny przyrząd optyczny – kolposkop, który powiększa obraz nawet 50-krotnie, dzięki czemu możliwe jest szczegółowe zbadanie stanu powierzchni nabłonka i naczyń układu rozrodczego. To nieskomplikowane, niebolesne i precyzyjne badanie trwa zaledwie kilkanaście minut. Może być bezpiecznie wykonywane także u kobiet w ciąży. Jednocześnie, jeśli jest to wskazane, możliwe jest jednoczasowe wykonanie biopsji zmian szyjki macicy, pochwy i sromu w znieczuleniu miejscowym.

Badania kolposkopowe są zlecane przez lekarza, kiedy wynik badania cytologicznego jest nieprawidłowy, ale także gdy występują m.in.:

  • nadżerki, brodawki, polipy bądź inne zmiany na szyjce macicy
  • potwierdzone badaniami zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, zwłaszcza typami wysokoonkogennymi
  • bóle w obrębie narządów płciowych
  • nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych
  • czy nawracające infekcje pochwy.

Kolposkopia jest też zalecana w obserwacji szyjki macicy po wykonanych zabiegach jako badanie kontrolne.

Do badania niezbędne jest odpowiednie przygotowanie: przez 7 dni przed wizytą należy zrezygnować z wszelkich maści czy globulek dopochwowych, a także ze stosunków płciowych., badania nie wykonujemy w trakcie menstruacji.