Czym jest opieka koordynowana?
Opieka koordynowana to wiele możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego. Lekarz POZ może zlecić pacjentom badania (w sytuacjach medycznie uzasadnionych), które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty.
Leczenie jest oparte na Indywidualnym Planie Opieki Medycznej (IPOM) i uwzględnia nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ, a lekarzem specjalistą i dodatkowe konsultacje np. z dietetykiem.
Bezpośrednie omówienie wyników badań pacjenta i dalszego przebiegu leczenia między lekarzami, wpływa na większą skuteczność terapii i bezpieczeństwo pacjenta.
Grafika: https://koordynowana.nfz.gov.pl/
Dla kogo?
Opieka koordynowana jest dla pacjentów ze schorzeniami z zakresu:
- kardiologii
- diabetologii
- chorób płuc
- endokrynologii
- chorób nerek
W przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano choroby z tych dziedzin, lekarz POZ przeprowadza kompleksową poradę i ustala indywidualny plan leczenia.
Więcej badań
Wprowadzenie opieki koordynowanej w POZ poszerza listę badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz rodzinny. Chodzi m.in. o:
- pakiet badań tarczycowych: antyTPO, antyTSHR, antyTG
- EKG wysiłkowe
- Holter EKG (24, 48, 72 godz.)
- USG Doppler naczyń kończyn dolnych
- ECHO serca.
Ponadto lekarz POZ może zlecić pacjentowi (w sytuacji medycznie uzasadnionej) konsultacje z dietetykiem (przy rozpoznaniu np. cukrzycy) oraz konsultacje z lekarzem specjalistą z zakresu diabetologii, endokrynologii, kardiologii, pulmonologii lub alergologii.
Poszerzenie katalogu badań w POZ skraca czas potrzebny na wykonanie diagnostyki, pozwala na szybsze postawienie diagnozy i wprowadzenie właściwego leczenia.
Rola koordynatora
Koordynator dba m.in. o lepszą komunikację na linii lekarz – pacjent. Szczegółowo informuje pacjenta o kolejnych etapach leczenia, współpracuje z osobami, które udzielają świadczeń medycznych w ramach opieki koordynowanej.
Co zyskuje Pacjent?
- Wygodę – więcej wizyt, badań i konsultacji w jednym miejscu.
- Czas – wizyty, badania i konsultacje umawia dla Ciebie koordynator.
- Bezpieczeństwo – koordynator czuwa nad sprawną realizacją Twojego planu leczenia.
- Dostępność – szerszy zakres badań diagnostycznych i dostęp do specjalistów.
- Wiedzę – porady dietetyczne i edukacyjne z zakresu profilaktyki i Twojej choroby.
Grafika: https://koordynowana.nfz.gov.pl/
Źródło: NFZ
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do składania deklaracji wyboru lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej w naszej Przychodni.