Poradnia preluksacyjna

Poradnia preluksacyjna2023-08-30T12:11:44+00:00

REJESTRACJA
Czynna w dni robocze
7:00 – 20:00

☎️ Telefon:
22 76 33 200


 

Poradnia preluksacyjna – co to?
To specjalistyczna poradnia medyczna, w której wykonuje się badania służące wczesnemu wykryciu ewentualnych wad wrodzonych stawów biodrowych u noworodków i niemowląt. To tu wykonuje się badanie powszechnie określanie jako „usg bioderek”. Badanie to ma na celu ocenę kondycji bioder dziecka i wykluczenie nieprawidłowości w postaci rozwojowej dysplazji stawu biodrowego.

Kiedy wykonuje się badanie preluksacyjne?
Zaleca się przeprowadzenie badania między 5. a 6. tygodniem życia.

Na czym polega badanie?
Co ważne i co należy podkreślić, w naszej poradni zarówno badanie ortopedyczne oraz badanie USG stawów biodrowych wykonywane jest w tym samym miejscu, podczas jednej wizyty. Badanie jest proste, bezbolesne i nieinwazyjne.

Lekarz ortopeda sprawdza budowę stawów biodrowych u dziecka, proporcje i symetrię kończyn, odwodzenie nóżek na boki, symetrię fałdów pośladkowych i udowych oraz objaw przeskakiwania, czyli wyczuwalne wysunięcie kości udowej ze stawu.

Ocena USG bioderek trwa zaledwie od kilku do kilkunastu minut, a wynik dostępny jest od razu.

Dlaczego wizyta w poradni preluksacyjnej jest ważna?
Kości stawu biodrowego u noworodka, nie są u noworodków jeszcze uwapnione, a zatem są bardzo plastyczne i mogą ulec odkształceniu lub deformacji. Wizyta w poradni preluksacyjnej pozwala wykryć wrodzone wady, które nieleczone mogą doprowadzić w późniejszym okresie nawet do kalectwa. Badanie USG pozwala wykryć nieprawidłowości i podjąć odpowiednie leczenie, które wyeliminuje problem.

Prawidłowy rozwój stawów biodrowych u dzieci.
Wizyta w poradni to także doskonały sposób by dowiedzieć się w jaki sposób zadbać o prawidłowy rozwój stawów biodrowych dziecka. Najważniejsze rzeczy, o których powinni pamiętać rodzice i opiekunowie to:

  • niepodnoszenie dziecka za nóżki przy przewijaniu,
  • nie prostować celowo niemowlakowi nóżek,
  • wybierać ubranka i pieluchy, które zapewniają swobodę ruchów.

Skierowanie
Poradnia preluksacyjna świadczy usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego.

lek. Marta Burbul

poniedziałki 16.00 – 18.00
środy 9.30 – 13.30

lek. Bożena Żelewska

wtorki 10.00 – 12.00

lek. Magdalena Plewko

piątki 9.30 – 11.30

Skip to content