Mamy do przekazania ważne i bardzo dobre wiadomości. Znów poszerzyliśmy ofertę zabiegów w naszym Szpitalu. Wczoraj przeprowadzone zostały pierwsze zabiegi kriolezji i termolezji – czyli nowoczesnych metod leczenia bólów kręgosłupa. Kriolezja to, najprościej rzecz ujmując, zamrożenie uszkodzonego nerwu, który wywołuje ból. Z kolei w przypadku termolezji uszkodzony nerw poddaje się działaniu wysokiej temperatury. Zabiegi przeprowadził dr n. med. Paweł Gogol, neurolog z wieloletnim doświadczeniem, specjalizujący się w leczeniu bólu, także specjalista w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii oraz w medycynie ratunkowej.
– Ponieważ zabiegi są małoinwazyjne, każdy trwa ok. 30-60 minut, w zależności od ilości nerwów poddawanych tym procedurom. Oba rodzaje zabiegów wykonuje się pod kontrolą USG, co pozwala na precyzyjne zlokalizowanie uszkodzonego nerwu – mówi lekarz Paweł Gogol. – Udało się nam pomóc w ten sposób pierwszym pięciu pacjentom, którzy zmagali się z przewlekłym bólem kręgosłupa. A to dopiero początek. Kolejne zabiegi wykonamy już za dwa tygodnie. Zapraszamy do nas, bo naprawdę nie trzeba żyć z bólem.

Ważne informacje o kriolezji – pytania i odpowiedzi
Czy kriolezja boli?
Zabieg wykonywany jest po znieczuleniu miejscowym tkanek. Znieczulenie podaje się przez cienką igłę, moment wkłucia przypomina zastrzyk.
Jak się wykonuje zabieg kriolezji?
Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Trwa w zależności od liczby wyłączanych nerwów, od 30 do 60 minut. Po znieczuleniu miejscowym i tkanki podskórnej lekarz wprowadza igłę, w obrębie której krąży dwutlenek węgla w pobliże nerwu, który powoduje ból i wymaga wyłączenia. Precyzyjne wkłucie w pobliże generującego ból nerwu jest możliwe dzięki użyciu aparatu USG oraz aparatu RTG. Po włączeniu elektrody zaczyna krążyć w niej dwutlenek węgla, powodujący ochłodzenie tkanek do temperatury minus 78 st. Celsjusza przez 4 minuty (2 cykle po 2 min.). To pozwala na kontrolowane wyłączenie nerwów przewodzących ból. W efekcie uzyskujemy znaczne zmniejszenie lub ustąpienie bólu. Rana po zabiegu jest jak po igle używanej do zastrzyków. Opatrunek można zdjąć po powrocie do domu, zwykle tego samego dnia.
Co należy wykonać przed kriolezją?
Przede wszystkim trzeba zrobić tzw. Blokadę nerwu, który chcemy wyłączyć kriolezją. Dopiero w wypadku, gdy blokada przyniesie ulgę w bólu, przynajmniej 50 procent, zabieg może być wykonany.
Jak długo utrzymuje się efekt kriolezji?
Pełen efekt kriolezji jest widoczny natychmiast, choć pacjent może odczuwać niewielki ból w miejscu wkłucia igły. Efekt terapeutyczny i przeciwbólowy utrzymuje się od 6 do 24 miesięcy.
Czy można powtarzać zabieg kriolezji?
Tak. Częstość powtórzeń zabiegów zależy od szybkości regeneracji wyłączanych nerwów, średnio to czas od 9 do 18 miesięcy.

Ważne informacje o termolezji – pytania i odpowiedzi
Czy termolezja boli?
Zabieg wykonywany jest po znieczuleniu miejscowym tkanek. Znieczulenie podaje się przez cienką igłę, moment wkłucia przypomina zastrzyk.
Jak się wykonuje zabieg termolezji?
Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Trwa w zależności od liczby wyłączanych nerwów, od 30 do 60 minut. Po znieczuleniu miejscowym i tkanki podskórnej lekarz wprowadza niewielką igłę, produkująca fale radiowe w pobliże nerwu, który powoduje ból. Precyzyjne wkłucie w pobliże generującego ból nerwu jest możliwe dzięki użyciu aparatu USG oraz aparatu RTG. Po włączeniu elektrody zaczyna w niej płynąć prąd powodujący lokalne rozgrzanie tkanek do temperatury 80-90 st. Celsjusza przez maksymalnie 1-2 minuty. To pozwala na kontrolowane wyłączenie nerwów przewodzących ból. Sygnały o bólu nie mogą już być przekazywane do mózgu, a tym samym mamy stan zmniejszenia lub ustąpienia bólu. Rana po zabiegu jest jak po igle używanej do zastrzyków, a opatrunek można zdjąć po powrocie do domu, zwykle tego samego dnia.
Co należy wykonać przed termolezją?
Przede wszystkim trzeba zrobić tzw. Blokadę nerwu, który chcemy wyłączyć termolezją. Dopiero w wypadku, gdy blokada przyniesie ulgę w bólu, przynajmniej 50 procent, zabieg może być wykonany.
Jak długo utrzymuje się efekt termolezji?
Pełen efekt termolezji jest widoczny po około 2 tygodniach i utrzymuje się do kilkunastu miesięcy.
Czy można powtarzać zabieg termolezji?
Tak. Częstość powtórzeń zabiegów zależy od szybkości regeneracji wyłączanych nerwów, średnio to czas od 9 do 18 miesięcy.
Co to jest termolezja pulsacyjna falą radiową (PRF), zwana też neuromodulacją?
To zabieg wykonywany w ten sam sposób i tym samym urządzeniem co termolezja, ale temperatury generowane przez igłę są niższe – to 42 st. Celsjusza. Powoduje to wyłączenie drobnych włókien przewodzących ból w nerwach i tym samym pozwala na szerokie zastosowanie do wielu rodzajów bólu, gdzie termolezja klasyczna nie może być użyta – np. do nerwów czaszkowych, czy nerwów ruchowych, jak nerw kulszowy, udowy, promieniowy, łokciowy itp.