Przepuklina to każde przemieszczenie się narządu lub części narządu poza jego prawidłowe położenie w obrębie jamy brzusznej. Gdy się już pojawi, sama nie zniknie i wskazana jest konsultacja u chirurga. On oceni dalszy sposób postępowania. Ważna informacja jest taka, że wskazaniem do operacji przepukliny jest już sama przepuklina!

 
 

OBJAWY PRZEPUKLINY
Typowym objawem przepukliny jest „wybrzuszenieˮ, „uwypuklenieˮ powłok ściany brzucha, pojawiające się szczególnie w okolicach pachwin, czy linii środkowej brzucha, a także w pępku, i w miejscach po przebytych w przeszłości operacjach. Takie wybrzuszenie czasem nie powoduje żadnych dolegliwości, ale może być przyczyną bólu podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, kaszlu, oddawania stolca, dłuższego przebywania w pozycji stojącej czy siedzącej. Zazwyczaj dolegliwości są bardziej nasilone pod koniec dnia. Przepuklina może powodować także dolegliwości naglące, jak objawy niedrożności przewodu pokarmowego, czyli zatrzymania pasażu przewodu pokarmowego.

Każda przepuklina powinna być wskazaniem do konsultacji chirurgicznej, a każde nagłe zatrzymanie gazów i stolca, połączone z bólem brzucha, szczególnie w przypadku obecności przepukliny jest wskazaniem do pilnego kontaktu z lekarzem!

PRZYCZYNY POWSTANIA PRZEPUKLINY
Do powstania przepukliny doprowadza osłabienie ściany jamy brzusznej w miejscach zmniejszonego jej oporu oraz zwiększenie ciśnienia w jej obrębie. Dzieje się tak podczas dużego wysiłku, np. podczas podnoszenia ciężaru, nagłego kichnięcia, czy też silnego parcia na stolec. Podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej powoduje, że jelita ze zwiększoną siłą napierają na ścianę brzucha od wewnątrz. Działa tzw. „tłocznia brzusznaˮ. Jeżeli na miejsce zmniejszonego oporu w jamie brzusznej, działają jelita pod zwiększonym naporem, to powoduje to powstanie przepukliny.

Również otyłość brzuszna, szczególnie duża zawartość tłuszczu trzewnego, w sposób stały podnosi ciśnienie jakie wywierane jest na powłoki jamy brzusznej od wewnątrz.

Innymi ważnymi czynnikami sprzyjającymi powstawaniu przepuklin są niezdrowe nawyki, jak palenie tytoniu, które powoduje pogorszenie jakości włókien tkanki łącznej.

JAK LECZYĆ PRZEPUKLINY?
Należy pamiętać, że przepuklina, która już się pojawiła nie zniknie samoistnie, a w miarę czasu trwania tej choroby, będzie miała tendencję do powiększania się. Nie należy zatem zwlekać z leczeniem chirurgicznym, gdyż jest ono jedynym sposobem na definitywne pozbycie się problemu przepukliny. Wizyta u lekarza, specjalisty chirurga, nie powinna być odkładana „na późniejˮ. Operacja przepukliny, jest tym lepsza i bezpieczniejsza dla pacjenta im wcześniej od rozpoznania choroby jest przeprowadzana.
Dominującym sposobem leczenia przepuklin są operacje z użyciem wszczepów syntetycznych – „siatekˮ. Taka siatka po wygojeniu się, staje się integralną częścią organizmu pacjenta, wzmacniając jego powłoki, stanowi rusztowanie dla powstania tkanek naprawczych.
Najczęstszą operacją przepukliny pachwinowej jest tzw. plastyka sposobem Lichtensteina, polegająca na wypreparowaniu zawartości przepukliny – worka przepuklinowego, odprowadzeniu zawartości przepukliny z powrotem do jamy brzusznej. Jednocześnie zaopatrzone zostaje miejsce wyjścia przepukliny implantem syntetycznym – siatką, którą wszywa się w powłoki pacjenta, tak aby te tkanki wzmocnić. Siatka przepuklinowa jest nieodzownym element nowoczesnego leczenia przepuklin i warunkiem wykonania prawidłowej beznapięciowej plastyki przepukliny!