Wakacje za pasem, a słońce coraz częściej przyjemnie grzeje skórę. To dobrze, bo jego promienie poprawiają nastrój i pomagają wytworzyć niezbędną dla zdrowia witaminę D. Z drugiej strony jednak słońce łatwo „przedawkować”, a efektem nadmiaru jest nie tylko przegrzanie organizmu. Okazuje się, że do syntezy witaminy D potrzebujemy jedynie 15 minut (!) ekspozycji na promienie UV. To dobra wiadomość dla tych, którzy słońce oglądają najczęściej w drodze do i z pracy, ale zła dla miłośników kąpieli słonecznych. Nadmiar słońca może bowiem powodować jeden z najgroźniejszych nowotworów skóry – czerniaka. Obecnie jest to najczęściej występujący rak wśród ludzi młodych między 24. a 40 rokiem życia, a zagrożone są zwłaszcza osoby o jasnej karnacji, licznych pieprzykach i znamionach oraz ci, którzy bez ochrony filtrów SPF i bez umiaru korzystają ze słońca.
Dobra wiadomość jest taka, że wcześnie (!) wykryty czerniak jest niemal w 100 proc. uleczalny, a profilaktyka ma tu znaczenie podstawowe. Wiosna i okres przedurlopowy to doskonały czas, by wybrać się dermatologa, który podczas badania dermatoskopem skontroluje naszą skórę. Wyjaśni też zasady bezpiecznego korzystania z kąpieli słonecznych i pomoże dobrać wysokość ochronnego filtra SPF.
Do dermatologa przez wakacyjnym wyjazdem powinny wybrać się też osoby chorujące na łuszczycę i AZS, bo słońce może powodować zaostrzenie objawów tych dolegliwości.
Zapraszamy więc do naszej Poradni Dermatologicznej, w której przyjmuje znana i polecana przez pacjentów Dermatolog Małgorzata Wyszyńska-Sitarz, a na wizytę do niej nie trzeba długo czekać. Oprócz profilaktyki czerniaka i badania dermatoskopowego zmian barwnikowych Pani Doktor zajmuje się też m.in. leczeniem AZS, łuszczycy i infekcji grzybiczych.

Przypominamy, że aby zapisać się do dermatologa potrzebne jest skierowanie od internisty lub lekarza pierwszego kontaktu.

Poradnia czynna jest w poniedziałki i środy. Można się zapisać osobiście, dzwoniąc pod numery: (22) 76 33 292, (22) 76 33 220, (22) 76 33 294 lub mailowo:
📧rejestracja.przychodnia@szpitalwolomin.pl.