Otyłość jest bardzo złożoną chorobą i wymaga kompleksowego leczenia. Tu z pomocą przychodzi operacja bariatryczna, która jest ważnym wsparciem w procesie leczenie otyłości i prowadzi do znaczących korzyści zdrowotnych. Zabiegi chirurgii bariatrycznej rekomendowane są głównie dla osób z BMI powyżej 35. Można to sprawdzić stosując wzór na obliczenie wskaźnika BMI.

BMI = masa ciała (kg) / wzrost (m)2

Interpretacja wyniku
< 16,0 – wygłodzenie
16,0 – 16,9 – wychudzenie
17,0 – 18,5 – niedowaga
18,5 – 24,9 – prawidłowa waga
25,0 – 29,9 – nadwaga
30,0 – 34,9 – otyłość I stopnia
35,0 – 39,9 – otyłość II stopnia
≥ 40 – otyłość III stopnia

Jednakże trzeba pamiętać, że w walce z otyłością operacja to nie jest ani pierwsze ani ostatnie działanie. Bardzo ważna w całym procesie jest organizacja leczenia żywieniowego tak na poziomie przedoperacyjnym jak i po nim. Pacjent uczy się nowych zasad prawidłowego żywienia. Osiągnięcie i utrzymanie trwałych efektów wymaga stosowania zbilansowanej, bogatej w składniki odżywcze diety.

Od czego należy zacząć?
Pierwszym krokiem jest przygotowanie organizmu chorego do zabiegu bariatrycznego, redukując masę ciała przed operacją o 5% – 10% w celu zmniejszenia ryzyka powikłań okołooperacyjnych i pooperacyjnych. Przyjęcie dobrego żywienia jako zasady i nauczenie się zdrowego odżywiania się jest niezbędnym czynnikiem w zdrowieniu.

Czego warto się nauczyć?

7 złotych zasad zdrowej diety w leczeniu otyłości:

1.) Regularność spożywania posiłków.
Dzienna liczba posiłków – należy regularnie i o stałych porach spożywać 5 posiłków dziennie – 3 główne i 2 przekąski. Przerwy między posiłkami powinny wynosić 3-4 godziny.

2.) Pokarmy przeżuwaj dłużej, z uważnością i w pełnej koncentracji. Umiejętność ta przyda się po zabiegu, gdyż dobrze rozdrobniony pokarm ułatwi trawienie i zmniejszy ryzyko powikłań pooperacyjnych.

3.) Należy wprowadzić dietę niskotłuszczową, niskowęglowodanową, żeby odciążyć wątrobę i serce, im większa jest wątroba tym trudniej przeprowadzić operację. Modyfikacja diety przed zabiegiem, przygotowuje pacjenta do zmiany żywienia po operacji. Dieta redukcyjna powinna wynosić od 1000 do 1500 kalorii dziennie. W diecie powinny znaleźć się produkty wysokobiałkowe.

4.) Dzienne spożycie płynów powinno wynosić 2 litry, popijając małymi łykami prawidłowo nawodnisz organizm. Napojów nie należy spożywać z posiłkami, zalecane jest odczekać co najmniej 30 minut po każdym posiłku. Wybieraj napoje bez cukru, niegazowane. Woda powinna stanowić główne źródło nawodnienia organizmu i być zawsze dostępna.

5.) Sięgając po produkty należy wybierać te z niskim indeksem glikemicznym (IG). Unikaj potraw smażonych, typu fast food, ogranicz spożywanie pieczywa oraz wyrobów z mąki pszennej. Wybieraj pieczywo żytnie, gryczane czy owsiane.

6.) Warzywa i owoce są źródłem witamin i składników mineralnych, a także błonnika. Wybieraj warzywa zielone, żółte, pomarańczowe i czerwone. Unikaj owoców przejrzałych oraz suszonych, ponieważ zawierają dużo cukru.

7.) Regularna aktywność fizyczna jest integralną częścią prawidłowego, kompleksowego postępowania w leczeniu.

Wypracowanie właściwych nawyków przed operacją ułatwi postępowanie po zabiegu, wzmacniając poczucie wiary we własną skuteczność!