15 września obchodzimy Europejski Dzień Prostaty. Jest to więc dobry powód, by pochylić się nad tym problemem. W Polsce nadal wielu mężczyzn bagatelizuje kłopoty z prostatą i na leczenie zgłasza się niestety zbyt późno. I chociaż powiększanie się gruczołu krokowego z wiekiem jest zjawiskiem naturalnym, nie oznacza to, że nie można tego procesu kontrolować. I w ten sposób zapobiegać możliwemu powikłaniu w postaci raka prostaty.
A ten, według statystyk, jest wśród mężczyzn na niechlubnym drugim miejscu pod względem liczby zgonów zgonów na nowotwór złośliwy. To bardzo niepokojące, ponieważ rak prostaty w początkowym stadium jest wyleczalny. Zarówno urolodzy, jak i onkolodzy zgodnie uznają, że przyczyną tego stanu rzeczy w Polsce jest niechęć męskiej części populacji do badań i zwlekanie z pójściem do specjalisty do ostatniej chwili.
Dlatego zachęcamy panów do wizyty w naszej Poradni Urologicznej (I piętro budynku głównego Szpitala), do której zapisywać można się pod numerami:
22 76 33 220 lub 22 76 33 292.
Co powinno skłonić panów do wizyty u urologa?
– uczucie pieczenia lub ból podczas oddawania moczu
– częstsze oddawanie moczu, głównie w nocy
– problemy z rozpoczęciem lub zatrzymaniem oddawania moczu
– obecność krwi w moczu lub spermie
– zburzenia erekcji, pieczenie lub ból podczas wytrysku
– ból w okolicach gruczołu krokowego w czasie siedzenia.
A że najważniejsza, także jeśli chodzi o prostatę, jest profilaktyka, przygotowaliśmy kilka rad dla panów nie tylko po 40. roku życia.
1. Wzbogać swój jadłospis w selen. I to nie tylko ten z tabletek, ale też występujący naturalnie, np. w nasionach dyni (bogatych także w cynk) czy w pieczywie pełnoziarnistym.
2. Podczas pogodnych dni korzystaj ze słońca przez 10-15 minut bez ochrony UV. Tak zwiększysz poziom witaminy D 3 w organizmie, zmniejszającej ryzyko zachorowania nie tylko na nowotwór prostaty, ale i jelita grubego.
3. Ogranicz ilość zjadanego mięsa do dwóch-trzech porcji (obiadów) w tygodniu. Białko zwierzęce zawiera spore ilości toksyn, odkładających się układzie trawiennym i okolicach gruczołu krokowego.
4. Zrezygnuj z palenia papierosów i znacznie zmniejsz ilość wypijanego alkoholu, także piwa.
5. Zmień siedzący tryb życia na bardziej aktywny. Godzinny spacer, jazda na rowerze czy pływanie zapewnią odpowiednią porcję ruchu. Udowodniono, że regularna aktywność wpływa korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie prostaty.
6. Jedz więcej tzw. warzyw krzyżowych, czyli kapusty, brokułów, brukselki, jarmużu i kiełków, które zmniejszają ryzyko zmian chorobowych.
7. Dodawaj przyprawy do potraw zawierających tłuszcz. Szczególnie kurkumę i pieprz o silnych właściwościach przeciwzapalnych.
8. Dbaj o prawidłową masę ciała. Nadmiar kilogramów, a szczególnie otyłość brzuszna powodują zmiany w gospodarce hormonalnej, a ta ma ogromny nie tylko na gruczoł krokowy.
9. Po czterdziestce koniecznie kontroluj prostatę u urologa raz w roku.