PRZYGOTOWANIE DO KOLONOSKOPII PREPARATEM PRZECZYSZCZAJĄCYM
Pobierz plik
ZALECENIA PRZED KOLONOSKOPIĄ
Pobierz plik

Prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń:

  1. Leki przyjmowane z powodu chorób przewlekłych, w dniu badania rano powinny zostać przyjęte i popite niewielką ilością wody.
  2. Chorujący na cukrzycę powinni poinformować o tym fakcie rejestrację oraz dodatkowo skonsultować sposób przygotowania do badania z lekarzem prowadzącym.

NIE należy przyjmować doustnych leków przeciwcukrzycowych, jeśli równocześnie nie są spożywane pokarmy. W przypadku kolonoskopii należy pominąć również dawkę wieczorną poprzedniego dnia.

  1. Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi:
  • nie odstawiać preparatów kwasu acetylosalicylowego (np. Acard, Polocard, Acesan)
  • odstawić w dniu poprzedzającym badanie oraz pominąć poranną dawkę leku w dniu badania leki z grupy nowych doustnych antykoagulantów (Pradaxa, Xarelto, Eliquis, Lixiana)
  • w tygodniu poprzedzającym badanie należy oznaczyć INR jeżeli pacjent przyjmuje leki z grupy doustnych antykoagulantów (Acenokumarol, Warfaryna). Jeśli wynik jest w przedziale 2-3, to nie należy modyfikować dawek leków; jeśli wyższy należy postępowanie skonsultować z lekarzem.

W przypadku osób z dużym ryzkiem zakrzepowo-zatorowym, po zawałach serca, po udarach optymalnym postępowaniem jest skonsultowanie postępowania z lekarzem. W przypadku potrzeby wykonania większego zabiegu endoskopowego np. usuwania polipów może, pomimo zastosowania się do przedstawionych powyżej ogólnych zasad, zaistnieć konieczność powtórzenia zabiegu po modyfikacji leczenia przeciwkrzepliwego (np. u osób stosujących Acenokumarol, Warfarynę przestawienie na leczenie heparynami drobnocząsteczkowymi).

  1. Kobiety ciężarne i matki karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem prowadzącym sposób przygotowania do badania.
  2. Prosimy o przyniesienie i okazanie lekarzowi przed badaniem posiadanej dokumentacji medycznej np. opisów poprzednio wykonanych badań endoskopowych, USG jamy brzusznej.
  3. Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą.
  4. Wyznaczona, orientacyjna godzina rozpoczęcia badania może ulec przesunięciu, ponieważ czas trwania badań endoskopowych jest trudny do przewidzenia.

 W RAZIE WĄTPLIWOŚCI WSKAZANA JEST KONSULTACJA Z LEKARZEM KIERUJĄCYM NA BADANIE.