NOWOTWÓR: jest zaburzeniem genetycznym powodowanym przez mutacje DNA, które są nabyte samoistnie lub poprzez czynniki środowiska zewnętrznego.

Guz ze względu na budowę komórkową możemy podzielić na guzy łagodne i złośliwe.

Guz: jest określany mianem łagodnego kiedy jego obraz mikroskopowy i cechy makroskopowe uważane są za względnie niegroźne. Zwykle można tez go miejscowo usunąć chirurgicznie; pacjenci na ogół są wyleczalni.

Guz złośliwy: ogólnie nazywane są rakami (od łacińskiego słowa „crab” –przyczepiają się w jakimś miejscu i trzymają się go w sposób uparty, podobnie jak krab). Złośliwy w odniesieniu do nowotworów oznacza że zmiana może naciekać i niszczyć otaczające struktury, rozprzestrzeniać się do odległych miejsc, tworzyć przerzuty i powodować śmierć. Nie wszystkie nowotwory mają tak niekorzystny przebieg. Niektóre rozpoznane wcześnie mogą być skutecznie leczone, ale określenie „złośliwy” jest jak oznaczenie czerwoną flagą.

 

 

PROFILAKTYKA RAKA JELITA GRUBEGO

 „Lepiej zapobiegać niż leczyć”- Hipokrates
 
 

Aby wykryć raka jelita grubego we wczesnym stadium zaawansowania oraz wykryć i usunąć polipy uważane za stany przedrakowe wykorzystujemy badania endoskopowe oraz badamy kał na obecność utajonej krwi.

W celu zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego wprowadzono ogólnopolskie badania profilaktyczne raka jelita grubego.

Obecnie w ramach „Programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego” wykonywana jest profilaktyczna kolonoskopia. Od IV kwartału 2022 roku w badaniu mogą wziąć osoby:

            -bez objawów klinicznych sugerujących nowotwór jelita grubego

            -które nie miały wykonanej kolonoskopii w przeciągu ostatnich 10 lat

            -oraz spełniają kryterium wiekowe: 50-65 lat lub 40-49 lat posiadające krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.

Program jest bezpłatny. Nie trzeba skierowania. Do udziału w programie nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy, że pacjent jest w grupie wiekowej, która kwalifikuje się do wykonania przesiewowej kolonoskopii i zgłosi się do placówki realizującej program.

Zapisy w Rejestracji Przychodni Specjalistycznej bądź telefonicznie 22 76 33 200.